Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaCo warto wiedzieć o dębowych meblach drewnianych?

Co warto wiedzieć o dębowych meblach drewnianych?

 Meble dęboweMeble drewniane to obecnie standard w każdym domu, mamy bowiem do czynienia z naturalnym materiałem, który nie tylko pozwala nam żyć w zgodzie z naturą, ale również gwarantuje wyjątkową wytrzymałość i komfort użytkowania. Wiele osób obawia się, że meble drewniane będą zachwycać tylko wówczas, gdy zapłaci się za nie majątek. Jest to przekonanie bardzo powszechne. Na szczęście, część z tych opinii jest mitem, a rozwój w dziedzinie technologii produkcji mebli, sprawia, że można liczyć na rozwiązania zachwycające swoim pięknem przez wiele kolejnych lat przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów sił i środków. Meble wykonane z drewna dębowego to propozycje, które cieszą się dużym zainteresowaniem, warto więc przybliżyć ich właściwości.

Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce występuje kilka gatunków dębu, dąb szypułkowy, bezszypułkowy, burgundzki, czerwony, omszony. Najpopularniejszym gatunkiem jest dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Inne gatunki dębu nie mają już tak dużego znaczenia, nie stanowi to jednak poważniejszego problemu ze względu na bogate występowanie tego drzewa w naszej części kontynentu europejskiego.


Właściwości dębu przesądzają o jego popularności i wielości zastosowań, z którymi mamy do czynienia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że jest to drewno dość ciężkie, średnio kurczliwe i trudno zapalne. Stosunkowo łatwo poddaje się obróbce skrawania i gięcia zmieniając swój kształt stosownie do naszych potrzeb. Na uwagę zasługuje fakt, że nadaje się do robót snycerskich i nie sprawia większych trudności podczas klejenia i barwienia. Znacznie trudniejszym zadaniem okazuje się polerowanie drewna dębowego. Nie jest to jednak przeszkoda dla koncernów meblarskich, które odpowiadają za przygotowywanie wysokiej jakości mebli wykonanych z tego materiału.

Same meble dębowe wybierane są przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się bardzo eleganckim wyglądem. Znakomicie prezentują się w salonie i sypialni, ich wytrzymałość sprawia, że z powodzeniem można zainwestować w nie również wówczas, gdy urządzamy pokój dla dziecka. Na uwagę zasługuje to, że drewno dębowe nie jest wykorzystywane jedynie do produkcji mebli. Bardzo popularne są dębowe podłogi i ściany a niewielkim wysiłkiem możemy uzyskać stylowe pomieszczenia.

Twardość i wytrzymałość dębu to jednak nie jedyne jego zalety. Wiele osób docenia fakt, że mamy do czynienia z meblami odpornymi zarówno na wgniecenia, jak i na zarysowania. Coraz większa popularność mebli dębowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą zarówno zwolennicy prostych rozwiązań, jak i osoby, dla których duże znaczenie ma staranność wykonania i oryginalność wybieranych przez siebie rozwiązań. Co ważne, w sprzedaży dostępne są nie tylko meble, które pasują do standardowych wnętrz, meble dębowe robione są bowiem także na wymiar, dzięki czemu mogą gościć także w tych lokalach, w których architekt wykazał się dużą oryginalnością.

Oczywiście, każde meble drewniane po zakupie prezentują się znakomicie. Wiele osób obawia się, że utrzymanie tego stanu już po kilku miesiącach będzie niemal niemożliwe. Aby osiągnąć pożądane przez nas efekty warto pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących przy pielęgnacji mebli dębowych. Najważniejsza mówi o tym, aby unikać narażania ich na bezpośredni kontakt z intensywnymi promieniami słonecznymi. Sytuacja taka może bowiem doprowadzić do powstania licznych pęknięć. Z tego samego powodu nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby dębowe meble kuchenne były narażone na kontakt z bardzo gorącymi naczyniami. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc zainwestowanie w specjalną podkładkę przeciwdziałającą takiemu zjawisku. Nie zaszkodzi również, jeśli raz w miesiącu zdecydujemy się na zastosowanie specjalnego oleju przeznaczonego właśnie do mebli dębowych. Olej ten będzie przeciwdziałał powstawaniu zarysowań tworząc specjalną warstwę ochronną. Podkreślenie tego, że kosmetyki pielęgnacyjne do mebli muszą być dobierane z dużą starannością nie jest wcale bezcelowe. Powinniśmy mieć na uwadze to, że dąb nie lubi kontaktu z silnymi środkami chemicznymi, które stosowane są w wielu polskich domach. Właściwa konserwacja nie powinna zająć nam wiele czasu, a jej efekty z pewnością pozwolą cieszyć się pięknymi meblami przez długie lata.

 

Piotr Morawski

Autor: Piotr Morawski

O autorze: Piotr Morawski pracuje w firmie Made of Wood Group. Jest webmasterem i specjalistą od marketingu internetowego. Specjalizuje się także w technologii produkcji mebli drewnianych oraz posiada szeroką wiedzę o materacach firmy M&K Koło foam.

Dołącz do Piotra Morawskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

LogowanieKolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Nowa kolekcja

Kolekcja Siena to nowoczesne meble sosnowe w przystępnej cenie. Meble wyróżniają się prostymi liniami i prostokątnymi połączeniami. http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-siena

Materac Sueno Vital

Kolekcja Bestseller

Kolekcja Torino to bestseller wśród tegorocznych kolekcji mebli drewnianych. Bardzo popularne meble, które zyskały już rzeszę zadowolonych klientów. http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-torino

Stelaż Trioflex KF buk

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.