W Europie jaką znamy znajduje się 46 państw, łącznie z tymi, które swoje terytorium posiadają w Europie tylko częściowo. Oznacza to praktycznie 46 różnych sposobów na urządzenie mieszkania. Oczywiście kombinacji jest bez liku, bo można łączyć style dominujące w różnych krajach i eksperymentować we własnym domu. Skupmy się jednak na aranżacjach, które dominują w niektórych europejskich państwach. Może ktoś właśnie szuka pomysłu i inspiracji na urządzenie swojego domu? Czym różnią się sposoby na urządzenie mieszkania w poszczególnych krajach? Przyjrzyjmy się kilku europejskim gustom.
Kraje skandynawskie
Myśląc o Skandynawii, od razu przychodzi nam na myśl chłodniejszy niż w Polsce klimat. Mieszkańcy tego rejonu to jednak ludzie o gorących sercach, którzy cenią sobie magiczną, rodzinną atmosferę. W przypadku dużej rodziny przydają się przestronne wnętrza, które są jasno oświetlone zarówno przez światło słoneczne, jak i sztuczne. Surowcem dominującym w skandynawskich aranżacjach jest naturalne drewno, które często jest barwione na kolor biały lub szary (tyczy się to nie tylko mebli, ale także np. podłóg). Barwy te są najpopularniejsze w stylu skandynawskim – uzupełnia je beż oraz kontrastowy brąz lub grafit. Całość wystroju jest minimalistyczna, objawia się to m.in. w stosowaniu rolet zamiast firanek. Jedyne co wyróżnia się z tego minimalistycznego urządzenia to dodatki, które mają nowoczesne kształty i żywe kolory – ma to na celu ocieplenie i ożywienie pomieszczenia. Jako dodatki dominują poduszki wykonane z naturalnych tkanin, wazony i świeczniki.
Styl włoski
Przenosimy się w zdecydowanie cieplejsze, śródziemnomorskie klimaty. Włosi ze swoim temperamentem uwielbiają ciepłe kolory, które odzwierciedlają ich żywe usposobienie, a także nawiązują do klimatu pełnego gorącego słońca. Chętnie wybierają żółty i pomarańczowy, ale także oliwkowy i zielony, które można uznać za nieco równoważące w stosunku do poprzednich. Włosi cenią sobie luksus, przekłada się to także na urządzanie wnętrza ich mieszkań. Wybierają eleganckie meble, które charakteryzują się harmonią i proporcjami. Do ich wykonania używane są najczęściej drewno i skóra. Mieszkańcy Włoch nie boją się mieszania tradycyjności z nowoczesnością, komponując w ten sposób niezapomniane połączenia. Charakterystyczne są duże okiennice żaluzjowe, które mają niebagatelny wpływ na urządzenie niepowtarzalnego włoskiego klimatu. Oprócz luksusu, ceniona jest także przestronność i komfort użytkowania urządzanych pomieszczeń. Podobnie do Skandynawów, Włosi cenią sobie porządne oświetlenie.
Klimat francuskiej Prowansji
Styl ten to sielskość i prostota, które przekładają się na szczęście. Dominują pastelowe barwy: błękit, lawendowy fiolet, beżowy. Prowansalczycy preferują drewniane meble, które pozwalają im żyć w bliskości z naturą, wokół której obraca się cała aranżacja. Prócz drewna w dużej ilości pojawia się także kamień oraz kute żelazo (wykorzystywane np. do wykonywania mebli ogrodowych). Meble mają proste i harmonijne kształty, wyróżnia je natomiast bogata ornamentyka – zdobienia mają głównie postać rzeźbionych roślin. Istotne są dekoracje ścian, a także dodatki: klimatyczne doniczki z lawendą albo pęki ziół prowansalskich zawieszone w kuchni, gdzie roztaczają apetyczny zapach. Zdecydowaną zaletą wnętrz urządzonych w prowansalskim stylu jest sielankowość i życie w zgodzie z naturą. Jej elementy w urządzaniu wnętrza widoczne są co krok i dają złudzenie idylliczności.
Angielski gust
Charakterystycznymi cechami angielskich wnętrz jest ich ciepło i przytulność. Sentymentalizm Anglików objawia się w wykorzystywaniu do urządzenia mieszkania starych, tradycyjnych mebli. Pojawia się także mnóstwo dodatków, które mogą sprawiać, że pomieszczenia wydadzą się przeładowane. W skład dodatków wchodzą albumy na zdjęcia, zdjęcia w ramkach, książki – wszystko to wpływa na atmosferę panującą w angielskich wnętrzach – jest ona radosna i rodzinna, ale pozwalająca komfortowo wypocząć. Barwy używane w pomieszczeniach są intensywne, przeważnie jest to jeden kolor, ale w wielu odcieniach. Romantyzmu dodają tapety na ścianach, zdobione delikatnymi wzorami, stare, ale wygodne fotele, a także miękkie dywany na podłodze. W kuchni nie może zabraknąć porcelanowej zastawy.