Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaJedna Europa, wiele gustów – czyli różnice w urządzaniu wnętrz w poszczególnych krajach

Jedna Europa, wiele gustów – czyli różnice w urządzaniu wnętrz w poszczególnych krajach

Kolekcja Siena

W Europie jaką znamy znajduje się 46 państw, łącznie z tymi, które swoje terytorium posiadają w Europie tylko częściowo. Oznacza to praktycznie 46 różnych sposobów na urządzenie mieszkania. Oczywiście kombinacji jest bez liku, bo można łączyć style dominujące w różnych krajach i eksperymentować we własnym domu. Skupmy się jednak na aranżacjach, które dominują w niektórych europejskich państwach. Może ktoś właśnie szuka pomysłu i inspiracji na urządzenie swojego domu? Czym różnią się sposoby na urządzenie mieszkania w poszczególnych krajach? Przyjrzyjmy się kilku europejskim gustom.

Kraje skandynawskie

Myśląc o Skandynawii, od razu przychodzi nam na myśl chłodniejszy niż w Polsce klimat. Mieszkańcy tego rejonu to jednak ludzie o gorących sercach, którzy cenią sobie magiczną, rodzinną atmosferę. W przypadku dużej rodziny przydają się przestronne wnętrza, które są jasno oświetlone zarówno przez światło słoneczne, jak i sztuczne. Surowcem dominującym w skandynawskich aranżacjach jest naturalne drewno, które często jest barwione na kolor biały lub szary (tyczy się to nie tylko mebli, ale także np. podłóg). Barwy te są najpopularniejsze w stylu skandynawskim – uzupełnia je beż oraz kontrastowy brąz lub grafit. Całość wystroju jest minimalistyczna, objawia się to m.in. w stosowaniu rolet zamiast firanek. Jedyne co wyróżnia się z tego minimalistycznego urządzenia to dodatki, które mają nowoczesne kształty i żywe kolory – ma to na celu ocieplenie i ożywienie pomieszczenia. Jako dodatki dominują poduszki wykonane z naturalnych tkanin, wazony i świeczniki.

Styl włoski

Przenosimy się w zdecydowanie cieplejsze, śródziemnomorskie klimaty. Włosi ze swoim temperamentem uwielbiają ciepłe kolory, które odzwierciedlają ich żywe usposobienie, a także nawiązują do klimatu pełnego gorącego słońca. Chętnie wybierają żółty i pomarańczowy, ale także oliwkowy i zielony, które można uznać za nieco równoważące w stosunku do poprzednich. Włosi cenią sobie luksus, przekłada się to także na urządzanie wnętrza ich mieszkań. Wybierają eleganckie meble, które charakteryzują się harmonią i proporcjami. Do ich wykonania używane są najczęściej drewno i skóra. Mieszkańcy Włoch nie boją się mieszania tradycyjności z nowoczesnością, komponując w ten sposób niezapomniane połączenia. Charakterystyczne są duże okiennice żaluzjowe, które mają niebagatelny wpływ na urządzenie niepowtarzalnego włoskiego klimatu. Oprócz luksusu, ceniona jest także przestronność i komfort użytkowania urządzanych pomieszczeń. Podobnie do Skandynawów, Włosi cenią sobie porządne oświetlenie.

Klimat francuskiej Prowansji

Styl ten to sielskość i prostota, które przekładają się na szczęście. Dominują pastelowe barwy: błękit, lawendowy fiolet, beżowy. Prowansalczycy preferują drewniane meble, które pozwalają im żyć w bliskości z naturą, wokół której obraca się cała aranżacja. Prócz drewna w dużej ilości pojawia się także kamień oraz kute żelazo (wykorzystywane np. do wykonywania mebli ogrodowych). Meble mają proste i harmonijne kształty, wyróżnia je natomiast bogata ornamentyka – zdobienia mają głównie postać rzeźbionych roślin. Istotne są dekoracje ścian, a także dodatki: klimatyczne doniczki z lawendą albo pęki ziół prowansalskich zawieszone w kuchni, gdzie roztaczają apetyczny zapach. Zdecydowaną zaletą wnętrz urządzonych w prowansalskim stylu jest sielankowość i życie w zgodzie z naturą. Jej elementy w urządzaniu wnętrza widoczne są co krok i dają złudzenie idylliczności.

Angielski gust

Charakterystycznymi cechami angielskich wnętrz jest ich ciepło i przytulność. Sentymentalizm Anglików objawia się w wykorzystywaniu do urządzenia mieszkania starych, tradycyjnych mebli. Pojawia się także mnóstwo dodatków, które mogą sprawiać, że pomieszczenia wydadzą się przeładowane. W skład dodatków wchodzą albumy na zdjęcia, zdjęcia w ramkach, książki – wszystko to wpływa na atmosferę panującą w angielskich wnętrzach – jest ona radosna i rodzinna, ale pozwalająca komfortowo wypocząć. Barwy używane w pomieszczeniach są intensywne, przeważnie jest to jeden kolor, ale w wielu odcieniach. Romantyzmu dodają tapety na ścianach, zdobione delikatnymi wzorami, stare, ale wygodne fotele, a także miękkie dywany na podłodze. W kuchni nie może zabraknąć porcelanowej zastawy.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.hacienda.pl

Logowanie



Kolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.