Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaGrzyby niszczące drewno - wiadomości ogólne

Grzyby niszczące drewno - wiadomości ogólne


Grzyby niszczące drewno


Grzyby aby móc się rozwijać
potrzebują odpowiednich warunków, które nasz klimat im zapewnia. Wystawienie drewna na oddziaływania atmosferyczne spowoduje szybką degradacje. W Polsce oprócz owadów i ognia grzyby są trzecią najczęstszą przyczyną degradacji. Drewno w optymalnych warunkach, czyli przy niskiej wilgotności (nie narażone na działanie wody) lub pozbawione dostępu powietrza (zatopione w wodzie) zachowuje długo swoją trwałość, może przetrwać w doskonałym stanie nawet kilkaset lat. Wystawienie drewna na czynniki atmosferyczne spowoduje całkowitą degradację w ciągu kilku lat. Działania profilaktyczne mają na celu zabezpieczenie drewna przed grzybami, natomiast działania zwalczające ukierunkowane są na zwalczanie mikroorganizmów w już zarażonym drewnie. Działania profilaktyczne sprowadzają się do zabezpieczania drewna przed zawilgoceniem. Producenci mebli z litego drewna stosują różnego rodzaju lakiery i olejowoski, które gwarantują odpowiednią ochronę drewna.


Drewno najczęściej niszczone jest przez grzyby właściwe (Fungi) a wśród nich występują podstawczaki (Basidiomycota). Wytwarzają one duże owocniki widoczne gołym okiem. Owocniki przypominają kształtem narośl, kapelusz na trzonku, muszle, wachlarze lub kopyta. Dolna a u płaskich owocników wierzchnia warstwa grzyba pokryta jest zarodnikami (hymenium) w postaci różnego rodzaju hymenoforu: rurek, blaszek, hymenoforu kolczastego, żyłkowatego lub gładkiego. Grzyby te porażając drewno rozkładają je niszcząc w ten sposób drewniane budynki, konstrukcje inżynierskie, krzesła, płoty, ogrodzenia i wiele innych. Niszczą także drewno w kopalniach, podkłady kolejowe oraz słupy telefoniczne.

 
Drugą grupą grzybów są grzyby mikroskopijne zwane także pleśniowymi. Należą do gromady grzybów workowych (Ascomycota) i mikroskopowych (Deuteromycota). Mogą powodować powierzchowną zmianę zabarwienia drewna ale również powierzchowny rozkład drewna.

 
Aby grzyb mógł się rozwinąć musi mieć zapewnioną odpowiednią substancję odżywczą, odpowiednią wilgotność powietrza i drewna (lub tworzywa drzewnego), odpowiednią temperaturę powietrza, odpowiednie doświetlenie i odczyn podłoża. Grzyby źle znoszą przewiewy gdyż osusza to środowisko, w którym żyją. Wszystkie te warunki muszą występować razem, jeżeli któregoś czynnika zabraknie lub będzie nieodpowiedni, grzyb nie wyrośnie.

 
Grzyb powoduje destrukcję tkanki drzewnej aby dostać się do substancji odżywczych. Drewno zawiera w swoim składzie celulozę, ligninę i hemicelulozy które stanowią dobry pokarm dla grzyba. Podczas pierwszego etapu ataku grzyba odżywia się on najłatwiej dostępnymi substancjami czyli treścią komórkową a dopiero później atakuje ściany komórkowe. Grzyb może odżywiać się tylko cukrami prostymi a celuloza (jasna, włóknista) i lignina (brunatna, amorficzna) to wielkocząsteczkowe substancje. Grzyb aby móc strawić związki proste musi zadziałać na drewno enzymami rozkładającymi celulozę i ligninę. Lekko kwaśne środowisko sprzyja reakcji. Rozłożone cząsteczki drewna przyswajane są przez grzyb na drodze osmozy przez strzępki natomiast w ścianie komórki powstają wżery i ubytki. W wyniku działalności grzybów wszystkie właściwości drewna ulegają zmianom. Materiały budowlane nie stanowią pokarmu dla grzybów lecz mogą być zniszczone przez nie w sposób mechaniczny i chemiczny.

 
Grzyby niszczące drewno

Grzyb dla swojego rozwoju potrzebuje wilgotności drewna na poziomie 30-80% gdzie optymalna wilgotność to 36-40%. Niektóre rodzaje grzybów mogą sobie same wytwarzać wodę zawilgacając drewno. Większość grzybów preferuje wysoką wilgotność powietrza. Może ona dochodzić do 90%. Jak widać zapewnienie grzybowi np. 40% wilgotności drewna powoduje pozostawienie powietrza w porach. Podniesienie wilgotności drewna do ponad 80% zapewni mała ilość powietrza, które jest niezbędne grzybowi. Taki stan nazywamy mokrym stanem ochronnym. Odwrotną sytuacją jest wysuszenie drewna do wilgotności poniżej 20%. Wtedy grzyb ma zbyt małą ilość wody do rozwoju. Taki stan drewna nazywamy suchym stanem ochronnym. Zapewnienie odpowiednio suchego stanu gwarantuje długie użytkowanie. Często warunki w pomieszczeniach są bardzo zbliżone do tych optymalnych dla grzybów. Jedynym sposobem jest niedopuszczenie do zawilgocenia drewna. Można to czynić na wiele sposobów, nie tylko impregnując drewno. Impregnacja sama w sobie jest sposobem przejściowym, trzeba ją powtarzać co jakiś czas. Grzyby najlepiej rozwijają się w temperaturze 5-35oC a optimum to 18-27oC. Trzeba zauważyć że temperatury poniżej zakresu nie zabijają grzyba tylko hamują jego rozwój. Istnieją grzyby które mogą żyć i rozwijać się w temperaturze poniżej 0oC (grzyb klimatyzacyjny). Odczyn podłoża powinien mieścić się w granicach pH 4-6. Jest to odczyn lekko kwaśny zbliżony do odczynu powierzchni drewna. Prawie wszystkie grzyby mogą w procesie metabolicznym wytwarzać niewielką ilość kwasu pozwalając na zakwaszenie środowiska (buforują optymalny odczyn). Dla większości grzybów naświetlenie jest szkodliwe a do swojego rozwoju nie wymagają światła. Dla wytworzenia owocników niektóre grzyby nie wymagają światła, inne potrzebują dużego naświetlenia a inne tylko lekkiego światła rozproszonego.

 
Przyczyną zagrzybienia może być:

 

  • przeniesienie zarodników na skutek ruchu powietrza,

  • wbudowanie zainfekowanego drewna podczas składania,

  • powtórne wykorzystanie zainfekowanego drewna,

  • składowanie w pomieszczeniu z drewnem opałowym,

  • stosowanie w budynku zagrzybionych cegieł, gruzu lub podsypki,

  • przyniesienie grzyba przez człowieka lub zwierze,

  • zbudowanie obiektu na zagrzybionym podłożu,

  • przerośnięcie grzyba przez mur.

 

Jarosław Gerszyński

Autor: Jarosław Gerszyński

O autorze: Jarosław Gerszyński jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku Technologia drewna. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Jarosława Gerszyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Logowanie



Kolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Nowa kolekcja

Kolekcja Siena to nowoczesne meble sosnowe w przystępnej cenie. Meble wyróżniają się prostymi liniami i prostokątnymi połączeniami. http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-siena

Materac Sueno Vital

Kolekcja Bestseller

Kolekcja Torino to bestseller wśród tegorocznych kolekcji mebli drewnianych. Bardzo popularne meble, które zyskały już rzeszę zadowolonych klientów. http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-torino

Stelaż Trioflex KF buk

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.