Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaJak prawidłowo czyścić i pielęgnować meble drewniane w zależności od wykończenia?

Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować meble drewniane w zależności od wykończenia?

 Pielęgnacja mebli

Meble drewniane potrafią cieszyć oko. Zgodzi się z tym chyba każdy, kto jest ich posiadaczem. Nie dość, że świetnie się prezentują, to jeszcze są bardzo praktycznie i wytrzymałe. Niestety nawet one są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które potrafią osłabić drewno i spowodować jego uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dbać i pielęgnować nasze meble drewniane. To leży w naszym interesie, ponieważ im bardziej zadbamy o meble, tym dłużej będą nam służyć. Meble drewniane mogą być wykończone na kilka sposobów. Warto dowiedzieć się w jaki sposób dbać o konkretne powierzchnie, by nie dołożyć swojej cegiełki do piekła, które ponoć wybrukowane jest dobrymi chęciami. Sama chęć dbania o meble nie wystarczy, trzeba wiedzieć jak to robić, by meblom nie zaszkodzić. Zapraszam do lektury!

Rodzaje wykończenia mebli drewnianych i sposoby ich pielęgnacji

Pierwszym sposobem wykończenia drewna, któremu się przyjrzymy, są farby kryjące, lakiery i lakierobejce. Są to najczęściej spotykane możliwości wykończenia. Ich popularność nie jest przypadkowa, może się wiązać właśnie z kwestiami utrzymania mebli w czystości, a także w dobrym stanie. W przypadku wymienionych wyżej środków do pokrywania powierzchni kwestie te są bardzo proste. Do czyszczenia nie wystarczą jednak produkty, które każdy z nas posiada w swoim domowym magazynku, czyli szmatka i płyn do naczyń. Owszem, można przy ich pomocy przeczyścić meble, ale jest to sposób dość niebezpieczny i stosuje się go na własną odpowiedzialność. Aby wyczyścić lakierowane meble drewniane wystarczy przetrzeć szmatką z mikrofibry powierzchnię mebla. Dodatkowo można zastosować specjalny preparat do czyszczenia lakierowanych powierzchni. Kolejnym etapem jest konserwacja mebli przy użyciu specjalnych środków, które przeznaczone zostały do zabezpieczania mebli lakierowanych. Można je nabyć w marketach. Pamiętajmy, by wszystkie produkty do czyszczenia czy konserwacji nakładać na ścierkę/szmatkę, a nie bezpośrednio na mebel. Nie należy nakładać preparatu konserwującego na zanieczyszczone powierzchnie. Zatem: pierwsze czyszczenie, później zabezpieczenie, nigdy na odwrót lub z pomijaniem pierwszej części!

Kolejnym rodzajem wykończenia może być wosk. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc na początku warto wspomnieć, że wosk nie lubi się z gorącym (unikamy zostawiania na nim wszystkiego co gorące, np. kubka z herbatą), mokrym (czyli przecieranie mebli mokrą szmatką odpada), ani chemikaliami (mogą uszkodzić wosk i woskowaną powierzchnię). Czyszczenie jest banalnie proste: wystarczy przetrzeć powierzchnię miękką, bawełnianą ścierką. Do pielęgnacji wykorzystuje się specjalne mleczko, które odświeża powierzchnię i wypełnia drobne ubytki. Regularnie należy wcierać w wyczyszczoną woskowaną powierzchnię wosk: nakładamy niewielką jego ilość na bawełnianą szmatkę i wcieramy okrężnymi ruchami – uzupełniamy w ten sposób braki i odnawiamy warstwę ochronną. Po nałożeniu warstwy wosku polerujemy ją.

Ostatni przedstawionym sposobem wykończenia mebli drewnianych jest olej. W przypadku takiego pokrycia czyszczenie mebli jest równoznaczne z konserwacją. Wykonuje się je bowiem jednocześnie. Zabieg polega na nacieraniu mebla czystą szmatką nasączoną niewielką ilością oleju (tego samego, którym pokrywane było drewno). Powinno się to robić 4-6 razy w ciągu roku. Dzięki temu meble będą odpowiednio zakonserwowane, ale też zyskają wizualnie.

Czy warto dbać o meble?

Odpowiedź może być tylko jedna. Warto, a wręcz trzeba. Każdy z nas doskonale wie, że to o co dbamy służy nam o wiele dłużej. Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych pozwoli zachować je w nienagannym stanie przez długi, długi czas, a tym samym cieszyć się nimi i w pełni z nich korzystać. Niewielkim nakładem pracy można je utrzymać w czystości i „zdrowiu”.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl

Logowanie



Kolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.