Zarówno lakierobejca jak i wosk czy olejowosk mają swoje zalety i wady.
Lakierobejca jest trwała i łatwa w pielęgnacji, usłojenie drewna jest widoczne, ale w przypadku uszkodzenia powłoki lakieru (zarysowanie, odprysk), konieczne jest zeszlifowanie całej warstwy lakieru i położenie warstwy nowej. Zamalowanie samego odprysku spowoduje nieestetyczne odkształcenie powłoki.
Wosk jest to produkt ekologiczny, podkreśla usłojenie drewna, wymaga jednak specjalnej pielęgnacji (produkty przeznaczone do czyszczenia powłok woskowanych lub olejowoskowanych) i częstych konserwacji. Wosk z czasem samoistnie się ściera, należy wiec mebel po jakimś czasie ponownie zawoskować. Plusem jest fakt, że jeżeli powierzchnia ulegnie fragmentarycznemu uszkodzeniu możemy swobodnie zakonserwować mebel tylko miejscowo, bez potrzeby ścierania większej powierzchni, jak w przypadku lakierobejcy.W przypadku mebli woskowanych należy unikać stawiania na ich balatach ciepłych naczyń - powstaną nieestetyczne odbicia.
Olejowosk to również produkt pochodzenia naturalnego. Jest kompromisem między woskiem, a lakierobejcą. Wnika i konserwuje głęboko drewno. Pokazuje usłojenie drewna i podkreśla jego charakter. Nie wymaga częstych konserwacji, a do pielęgnacji używa się środków ogólnodostępnych, przeznaczonych do pielęgnacji mebli wykończonych produktami pochodzenia naturalnego.