Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaSposoby nanoszenia lakieru, farb i oleju

Sposoby nanoszenia lakieru, farb i oleju



W meblarstwie jedną z ważniejszych operacji technologicznych jest nanoszenie powłoki ochronno-dekoracyjnej. Zapewnia ona odpowiednią ochronę przed czynnikami niszczącymi oraz zwiększa walory estetyczne wyrobu.

Podczas nanoszenia powłok trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych parametrach. Każdy wyrób powłokowy posiada tak zwaną "Minimalną Temperaturę Tworzenia Filmu" w skrócie MTTF. Na ten parametr wpływa temperatura lakieru, farby lub oleju, temperatura podłoża, wilgotność powietrza oraz inne czynniki. W niektórych sposobach nanoszenia powłoki wymagane jest doprowadzenie lakieru do odpowiedniej lepkości poprzez dodanie odpowiednich rozcieńczalników.  Wzmianki o nanoszeniu powłok ochronnych znaleźć można nawet w biblii.  Arka budowana przez Noego uszczelniana i chroniona była warstwą smoły.

Podczas pracy na małych powierzchniach można wykorzystać pędzle lub tampony (często stosowane przy politurowaniu lub szelakowaniu). Wydajność procesu powlekania jest bardzo mała i trzeba uważać na zacieki.

Nanoszenie powłok przy pomocy pistoletów natryskowych charakteryzuje się wyższą wydajnością. Możliwe jest uzyskanie cieńszej powłoki. Występuje kilka typów pistoletów natryskowych. Głównie w meblarstwie wykorzystuje się pistolety hydrauliczne, rzadziej pneumatyczne. W pistoletach hydraulicznych wzrost ciśnienia uzyskuje się za pomocą pompy lub częściej nurnikiem. Nurnikowi towarzyszy układ zaworów jednokierunkowych. Podczas ruchu nurnika w górę i w dół ciecz przepychana zostaje do przewodów. Nie występują skoki ciśnienia gdyż objętość pod i nad nurnikiem jest taka sama. Sam pistolet natryskowy może być wyposażony w system zapobiegający tzw. over sprey'owi. Pistolet wyposażony jest w dodatkowy układ dysz. Wypływające powietrze z dysz ogranicza rozpylanie się substancji błonotwórczej.

W większych zakładach można spotkać systemy automatycznego nanoszenia lakieru (automatyczne komory lakiernicze). W produkcji mebli wykorzystuje się komory z układem natryskowym przesuwającym się w poprzek elementu natryskowego. Spotkać można się z układem karuzelowym. Układ wielu dysz natryskowych porusza się dookoła nad elementem. System pomiarowy odczytuje szerokość elementu i uruchamia odpowiednie dysze. Od paru lat do przemysłu meblarskiego powróciły lakiernie walcowe. Nanoszenie lakieru odbywa się przy pomocy walca który zanurzony jest w cieczy. Występuje kilka rodzajów lakierni tego typu. Oprócz lakieru lub farby bardzo często maszyny tego rodzaju wykorzystuje się przy nanoszeniu szpachlówki lub zamykacza porów.  Układ natryskowy jak i walcowy może być wyposażony w system suszenia powłoki przy pomocy lamp UV (do lakieru trzeba dodać dodatkowy aktywator który pod wpływem promieni ultrafioletowych rozpada się na wolne rodniki utwardzające powłokę).

Spotkać także można polewarki lakiernicze. Elementy przechodzą przez kurtynę lakieru, farby, oleju, bejcy, garbników itd. Za kurtyną znajduje się układ pneumatyczny zdmuchujący nadmiar cieczy z powierzchni elementu.

Przy masowej produkcji produktów wykonanych z profili  tj. drzwiczek z szybą, ram obrazowych itd. do lakierowania stosuje się lakiernie przepychowe. Urządzenie wyposażone jest w wannę z cieczą, układ wałków i układ odbiorczy. Wanna posiada układ wyjścia dostosowany kształtem do przekroju poprzecznego profilu. Po wyjściu elementu z wanny uzyskane zostaje równe wymalowanie.

Do lakierowania drobnych elementów np. uchwytów  mebli, nóżek stosuje się lakiernie bębnowe. Do obracającego się bębna wsypuje się detale. Podczas obracania się bębna wtryskiwana zostaje ciecz. Uzyskane wymalowanie jest bardzo równe.


Marcin Drobny

Autor: Marcin Drobny

O autorze: Marcin Drobny pracuje w firmie Made of Wood Group. Jest handlowcem i specjalistą w dziedzinie technologii drewna.

Dołącz do Marcina Drobnego na Google+

Strona: www.hacienda.pl

Logowanie



Kolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Meble rustykalne

Hacienda to kolekcja mebli rustykalnych, tworzona z myślą o wnętrzach w stylu retro. Są to meble postarzane, skierowane do wymagającego użytkownika. Meble kolonialne do salonu, sypialni, jadalni lub kuchni.
www.meblehacienda.com.pl

Meble Hacienda

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.