Facebook

Twitter

Google+

Pinterest

MySpace

StumbleUpon

Delicious

Twarde drewno

Twarde drewno brzozoweTwarde drewno to m.in. buk, dąb i brzoza. Takie drewno ma bardzo gęstą i zwartą budowę. Meble wykonywane z tych gatunków drewna są dość odporne na uszkodzenia. Bardzo ciężko takie meble zarysować lub spowodować wgłębienie. Są też wytrzymałe na duże obciążenia mechaniczne. Minusem twardych gatunków drewna jest trudność obróbki a w efekcie wyższa cena mebli w porównaniu z najbardziej popularnymi meblami sosnowymi.

Miękkie drewno

Miękkie drewno sosnoweMiękkie drewno to np. sosna lub świerk. Meble świerkowe są bardzo rzadkie na polskim rynku. Zdecydowanie popularniejsze są meble sosnowe. Sosna jest bardzo miękkim gatunkiem drewna, przez co niezbyt odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Bardzo łatwo odkształcić powierzchnię mebli sosnowych działając na nią nawet niezbyt dużą siłą. Należy zwracać szczególną uwagę na występowanie sęków w miejscach mocno obciążonych. Może to doprowadzić do pęknięcia całej płaszczyzny deski.

Strona głównaDekoracja mebli techniką decoupage

Dekoracja mebli techniką decoupage

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje decoupage (czyt. dekupaż). Czym jest i dlaczego zyskuje powszechne uznanie? Nazwa decoupage pochodzi od francuskiego czasownika decouper, który znaczy wycinać. Sztuka decoupage’u nierozerwalnie łączy się właśnie z wycinaniem i wyrywaniem. Chodzi o pozyskanie wzoru stworzonego na papierze lub bibule, naklejeniu go na ozdabianą powierzchnię, a następnie pokryciu go wieloma warstwami lakieru, tak, by sprawiał wrażenie ręcznie malowanego na danym meblu czy przedmiocie. Tej techniki zdobniczej można bowiem używać nie tylko do nadawania świeżego blasku niewielkim przedmiotom, np. pudełku na biżuterię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym sposobem udekorować cały mebel! Ciekawe efekty można uzyskać również poprzez sztuczne postarzanie danego przedmiotu, nadawanie mu charakterystycznych dla rzeczy ugryzionych zębem czasu pęknięć. Decoupage jest nie tylko interesującą metodą odnawiania mebli, dawania im drugiego życia, czy ich ozdabiania. Bardzo prawdopodobne, że kto raz spróbuje techniki decoupage’u, zostanie porwany przez nią, a owa stanie się prawdziwym hobby, bez którego nie da się żyć.

Od czego zacząć?

Jeśli komuś wydawałoby się, że decoupage jest trudną i skomplikowaną techniką zdobniczą, osoba ta znajduje się w wielkim błędzie. Każdy zainteresowany może na własnej skórze przekonać się, że dla chcącego nic trudnego, a decoupage jest tego najlepszym przykładem. Nie potrzeba dużych nakładów finansowych by odnowić stary mebel i sprawić, że otrzyma drugie życie. Potrzebujemy jednak kilku rzeczy, w tym wspomnianego już mebla, którym będziemy się zajmować. Przydadzą się również: papier i klej do decoupage’u, papier ścierny, farba akrylowa (biała i ciemna, ewentualnie tylko biała – szczegóły niżej), wałek do nakładania farby, bezbarwny lakier akrylowy, pędzel, świeczka, trochę wolnego czasu i dobrych chęci. Zakładając, że chcemy odrestaurować starszy mebel, musimy go dokładnie wyczyścić – do tego celu używamy papieru ściernego, a powstały pył usuwamy pędzlem. W ten prosty sposób pierwszy etap pracy będziemy mieć za sobą.

Ozdabianie mebla

Przechodzimy do zasadniczej części dekorowania mebli techniką decoupage. Musimy zdecydować, czy wybieramy opcję z postarzaniem mebla, czy bez. Jeśli chcemy nadać mu atrakcyjny, dawny wygląd musimy pomalować np. brzegi mebla ciemniejszą farbą akrylową – linie powinny być nieregularne. Po wyschnięciu przecieramy te miejsca świeczką. Następnie białą farbą akrylową malujemy elementy mebla, które chcemy ozdobić. Jeśli będziemy pracować nad ożywieniem całego mebla – malujemy całość. Musimy pamiętać, że ciemniejsze linie również pokrywamy białą farbą. Jeśli nie chcemy postarzać mebla, omijamy punkt z wykorzystaniem ciemniejszej farby i od razu malujemy mebel na biało. Po wyschnięciu powinniśmy przeszlifować mebel papierem ściernym, w celu wyeliminowania nierówności. Po przeprowadzeniu tego działania nakładamy drugą warstwę białej farby akrylowej. Ponownie musimy pozwolić farbie wyschnąć. W tym czasie możemy przygotować wzory, które chcemy umieścić na naszym meblu. Gdy jego powierzchnia będzie sucha, klejem do decoupage’u przyklejamy elementy dekoracyjne do mebla, a następnie warstwą kleju pokrywamy również ich powierzchnię. Kolejnym krokiem, który wykonują osoby, które na początku zdecydowały się na postarzanie mebla będzie przetarcie papierem ściernym miejsc wcześniej malowanych ciemną farbą. Ostatnim etapem będzie nałożenie na całość bezbarwnego lakieru akrylowego. Czynność tą wykonujemy co drugi dzień, nakładając jedną warstwę lakieru – łącznie powinno być ich tyle, by powierzchnia była gładka i nie można było wyczuć brzegów naklejanego wzoru. Co kilka warstw można delikatnie przetrzeć powierzchnię mebla papierem ściernym. Po kilkunastu dniach nasz mebel będzie gotowy do użytku.

Dekorowanie dla każdego

Cały proces ozdabiania mebli metodą decoupage jest bardzo prosty. Mimo to, zapewnia oryginalny wygląd po zakończeniu pracy. Niepowtarzalność i stylowość są wprost na wyciągnięcie ręki. Dodatkową satysfakcję sprawi fakt, że całość prac wykonamy własnoręcznie. Po wszystkim pozostaje cieszyć się pięknym, odświeżonym meblem i rozpocząć poszukiwanie kolejnego mebla do ozdobienia. W ten sposób może narodzić się nasze nowe hobby, a my odkryjemy w sobie duszę artysty.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Logowanie



Kolekcja Rodan

Meble Rodan wykonywane są z drewna brzozowego. To bardzo nowoczesne i ekskluzywne meble zdobywające coraz większą popularność. Niestety wciąż dość drogie.

Nagrody M&K Koło foam
Producent kolekcji Rodan posiada odpowiednie patenty dzięki czemu nikt inny nie może produkować tej kolekcji. Meble wykonywane są ręcznie co z kolei gwarantuje, że jest to produkt wyjątkowy i dość rzadki na rynku mebli drewnianych.

Kolekcja Rodan

Kto jest online

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

Lakiery i woski

Lakiery do drewna
Dobór odpowiedniego lakieru lub wosku do zabezpieczenia mebli nie jest rzeczą łatwą. Obecnie bardzo popularne lakierobejce gwarantują wysoki poziom ochrony powierzchni mebli przed wilgocią i uszkodzeniami. Wosk lub olejowosk chroni drewno w mniejszym stopniu ale bardziej odsłania i uwydatnia słoje oraz naturalny wygląd drewna.

Meble dwukolorowe

Easy to startObecnie coraz większą popularność zdobywają meble barwione w dwóch kolorach. Szczególnie na uwagę zasługują meble woskowane na biało, natomiast blat i nóżki są barwione w ciemniejszym i bardziej kontrastowym kolorze.

Meble strukturyzowane

Docs / SupportStrukturyzowanie mebli to proces żłobienia i tworzenia rowków w miękkim drewnie sosnowym. Bardzo trudno uzyskać podobne efekty w drewnie twardym. Powierzchnia mebli staje się nierówna ale całość daje bardzo przyjemne rezultaty. Meble ciekawie się prezentują i przypominają dawne meble rustykalne.

Białe meble

Native RTL SupportJeżeli chodzi o kolor biały, meble mogą być woskowane lub lakierowane. Lakier biały to lakier kryjący, który zupełnie przykrywa słoje drewna. Wosk lub olejowosk pozostawia widoczną strukturę drewna i jest bardzo popularny w połączeniu z procesem strukturyzacji.

meblebukowe24.pl Copyright © 2013
Witryna wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.